Terapia Bowena

holistyczna bezinwazyjna skuteczna technika

Akupunktura | Specjalistka | Zalecenia | Zdjęcia | Cennik | Opinie

Andrea Reder

Specjalista Terapii Bowena

Technika Bowena to manualna metoda terapeutyczna, jedno z największych osiągnięć medycyny naturalnej XX wieku. Zabieg terapii Bowena to sekwencje delikatnych ruchów wykonywanych na ciele pacjenta, które pobudzają organizm do samoleczenia. Terapia oddziałuje na ciało wyłącznie w sposób mechaniczny.

Terapia Bowena nie ma nic wspólnego z bioenergioterapią czy innymi terapiami opartymi na przekazywaniu energii.

Terapia działa ogólnoustrojowo. Cechują ją: delikatność, prostota, nieinwazyjność, bezpieczeństwo, minimalizm i niezwykła skuteczność – często poprawa jest odczuwalna już po pierwszym zabiegu, w wyniku którego następuje znaczna poprawa zdrowia lub całkowite wyleczenie.

Skąd wiadomo, że terapia Bowena jest bezpieczna? I skuteczna?

Bezpieczeństwo i skuteczność metody wynika ze sposobu jej działania: terapia Bowena uruchamia mechanizmy samoleczenia organizmu człowieka. Kiedy skaleczymy się w palec, to proces samoleczenia powoduje zagojenie się rany. Kiedy chorujemy na grypę, to mechanizmy samoleczenia powodują zwalczenie infekcji – leki tylko pomagają w walce z chorobą, ale bez mechanizmu samoleczenia byłyby bezużyteczne. Liczne infekcje, życie w ciągłym stresie, nieregularne posiłki, zbyt mała ilość odpoczynku – to wszystko obniża wrodzone możliwości naszego organizmu do samoleczenia. Terapia Bowena uruchamia je na nowo.

więcej

Skąd pochodzi Technika Bowena?

Technika Bowena powstała w Australii. Została intuicyjnie odkryta i opracowana przez Toma Bowena (1916-1982) w połowie XX wieku, niezwykle utalentowanego człowieka, wielkiego społecznika.

Technika Bowena opiera się na połączeniu trzech metod terapeutycznych. Są to:
– osteopatia – terapia, która oddziałuje na całe ciało pacjenta: kości, mięśnie, stawy, więzadła, powięź.
– fizjoterapia
– terapia naturalna aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii

W Australii, skąd pochodzi, Technika Bowena jest uznawana za oficjalną metodę leczniczą i jest refundowana przez zakłady ubezpieczeń. Stowarzyszenie Terapeutów Bowtech Polska również podejmuje starania, aby Technika Bowena była uznana w Polsce za oficjalną metodę leczenia a jej terapeuci – jako osoby wykonujące zawód medyczny.

Jak działa Technika Bowena?

Tom Bowen swoją metodę terapeutyczną opracował intuicyjnie dobierając ruchy i uciski ciała pacjentów. Jego metoda doczekała się naukowego wyjaśnienia dopiero po jego śmierci, XXI w wieku. Zaledwie kilka lat temu naukowcy opisali powięź – strukturę obecną w ciele człowieka. Okazuje się, że terapia Techniką Bowena polega właśnie na pracy z powięzią.

Co to jest powięź?

Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która opasuje mięśnie. Powięź przypomina błoniaste taśmy i pasy – jeśli przygotowujesz obiad z mięsa, to błony które odcinasz są właśnie powięzią. Wygląda niepozornie, ale to ona w dużym stopniu odpowiada za kondycję naszego ciała. Powięź utrzymuje mięśnie i łączą je między sobą – bez powięzi mięśnie wisiałyby na naszym kręgosłupie i obojczykach jak luźny worek. To powięź utrzymuje ciało w dobrej formie. Mięśnie tylko odpowiadają na impulsy wysyłane przez system nerwowy i hormony i kurczą się. Za przewodzenie w ciele impulsów i hormonów odpowiada właśnie powięź. Powięź odpowiada w organizmie za:

przewodzenie bodźców nerwowych
przewodzenie hormonów
hemodynamikę, czyli czynności mechaniczne serca
procesy immunologiczne, czyli odporność organizmu
Technika Bowena pracuje z powięzią naszego ciała. Dzięki temu nie leczy pojedynczych schorzeń, ale przywraca równowagę pracy całego organizmu. W trakcie zabiegu terapeuta stosuje sekwencje ucisków, które prowadzą do rozluźnienia napiętych powięzi. Rozluźnione powięzi lepiej wykonują pracę, za którą odpowiadają w ludzkim ciele. Uwolnienie napiętych powięzi prowadzi do rozluźnienia mięśni i usunięcia blokad – to uruchamia proces samoleczenia organizmu.

Jakich efektów możemy spodziewać się po terapii Techniką Bowena?

Efekty terapii Techniką Bowena są widoczne już po pierwszym zabiegu. Ciało odpręża się, następuje przypływ sił życiowych, zmniejsza się uczucie zmęczenia.

poprawa pracy narządów wewnętrznych – już w trakcie wykonywania zabiegu słychać wzmożoną pracę układu pokarmowego. Po zabiegu organizm jest dotleniony i uwolniony od zewnętrzych objawów stresu.
poprawa sylwetki ciała – plecy prostują się, ruchy nabierają lekkości
poprawa wyglądu skóry – krew lepiej krąży, co wpływa na poprawę wyglądu ciała, skóra jest dotleniona i jaśniejsza
powrót do aktywności fizycznej – dzięki zabiegom wiele osób wraca do aktywności fizycznej, na którą do tej pory nie mieli siły ani ochoty
W trakcie terapii stopniowo naprawie podlegają kolejne funkcje ciała i narządy.

Jakie są zalety Techniki Bowena:

delikatność – zabieg jest delikatny i przyjemny dla pacjenta
usuwa zmęczenie i oznaki stresu
uruchamia procesy samoleczenia organizmu
oddziałuje na całe ciało – oprawia kondycję fizyczną i stan psychiczny pacjenta
skuteczność – pomaga w 88 % przypadków
całkowicie naturalna – uruchamia naturalne mechanizmy obronne i samoleczenia ciała
dla każdego – można ją stosować w każdym wieku i każdym stanie zdrowia od urodzenia do wieku późnego, także dla kobiet w ciąży i noworodków
Czy terapia wpływa na stan psychiczny pacjenta?

Technika Bowena jest terapią manualną, która działa na ciało, niemniej poprzez polepszenie stanu zdrowia fizycznego wpływa na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Po każdym zabiegu pacjent odczuwa wyraźne odprężenie i co się z tym wiąże – poprawę samopoczucia. Czuje przypływ energii i sił witalnych, co może być zachętą do podjęcia nowych zadań i aktywności.

mniej

Główne wskazania do stosowania akupunktury (według Światowej Organizacji Zdrowia – WHO)

Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Oczywiście efekt leczniczy może wystąpić w większym lub mniejszym stopniu. Zależy to od umiejętności dobrania właściwych punktów, właściwie przeprowadzonego zabiegu, zaawansowania choroby jak również szeregu innych czynników. 

Istnieje jeszcze jeden czynnik, którego nie podaje żadna dostępna literatura. Są to indywidualne właściwości energetyczne wykonującego zabieg. Dlatego ten sam zabieg wykonany przez mistrza (w domyśle osoby posiadającej dodatkowo wysoki potencjał energetyczny) daje tak różne efekty w porównaniu z osobą nie posiadającą tych właściwości. 

W naszym doniesieniu staramy się podać obiektywne wskazania, związane bezpośrednio ze stymulacją samych punktów. Wskazania do stosowania akupunktury zmieniały się w ciągu wieków. 

więcej

Rozwój medycyny i wynalezienie wielu skutecznych innych metod zastępowało wielokrotnie zabiegi akupunktury. Nie bez znaczenia jest też nastawienie i komfort pacjenta (np. wykonywanie zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu akupunktura pozostaje problematyczne poza Chinami). Jednak w wielu przypadkach akupunktura okazuje się nie tylko tańsza, ale również bardziej skuteczna od stosowania klasycznych terapii. 

Przy pomocy akupunktury można leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, lecz również szereg objawów towarzyszących tym jednostkom jak: nudności i wymioty, zawroty głowy, czkawka, bezsenność i inne.

Należy zawsze pamiętać, że działanie lekarza jest zawsze ukierunkowane na przyniesienie ulgi choremu. 

Terapeutyczne działanie akupunktury można podzielić na trzy grupy.

  1. Schorzenia, w których tylko akupunktura może przynieść ulgę lub nawet wyleczenie np. zanik nerwu wzrokowego, neuralgie: nerwu trójdzielnego, podpotylicznego, stany chorobowe po WZW. Leki mają tutaj tylko działanie pomocnicze.
  2. Leczenie skojarzone: farmakologiczne, akupunkturą i fizjoterapeutyczne. Ta gama schorzeń jest największa i odpowiednio dobrane leczenie skojarzone daje znakomite wyniki. 
  3. Schorzenia gdzie akupunktura jest metodą pomocniczą, pozwala zmniejszyć dawki leków np. przy psychozach, przy bólach nowotworowych, lub pozwala na pełną rehabilitację np. przy zespole bolesnego barku, kiedy występuje znaczny przykurcz.

Umiejętność doboru metody terapeutycznej zależy przede wszystkim od stanu wiedzy i doświadczenia leczącego. Należy zaznaczyć, że akupunkturę stosujemy zawsze po dokładnej diagnostyce klinicznej i rozważeniu czy stan chorego nie wymaga zastosowania innej metody, lub dołączenia odpowiednich leków .

Ponieważ istnieje dużo rozbieżności, co do wskazań do stosowania akupunktury, podjęliśmy ten temat w celu ich ujednolicenia. Wskazania te zostały wybrane na podstawie wskazań Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, wskazań chińskich, – które to podają listę około 200 chorób stosowanych w Chinach, własnych doświadczeń autorów jak również wielu konsultacji z czołowymi lekarzami leczącymi akupunkturą. Podajemy następujące wskazania gdzie z reguły osiąga się dobre lub bardzo dobre wyniki. Zakres wskazań jest dużo szerszy, lecz w pozostałych przypadkach uzyskiwane efekty nie zawsze są jednoznaczne.

mniej

Dolegliwości, w których wskazana może być akupunktura

Choroby neurologiczne i ortopedyczne

• bóle głowy, migrena

• neuralgia nerwu trójdzielnego

• porażenie obwodowe nerwu twarzowego (do trzech miesięcy od początku trwania choroby)

• niedowłady po udarach mózgu

• neuropatie obwodowe

• neurologiczne zaburzenia czynności pęcherza moczowego

• moczenie nocne

• neuralgia międzyżebrowa

• kręcz karku

• łokieć tenisisty

• zespół bolesnego barku

• rwa kulszowa

• reumatoidalne zapalenie stawów

• kurcz pisarski

Drogi oddechowe

• zapalenie zatok bocznych nosa 

• zapalenie nosa

• zapalenie migdałków podniebiennych 

• choroba Meniere’a

• choroba przeziębienie 

• zapalenie oskrzeli

• dychawica oskrzelowa

Położnictwo i ginekologia

• nieregularne krwawienia miesięczne

• bolesne miesiączki, zespól napięcia przedmiesiączkowgo

• endometrioza – leczenie wspomagające

• objawy zespołu klimakterycznego, osteoporoza,

• przewlekłe stany zapalne narządu rodnego (PID)

• zespól klimakteryczny

• przedłużający się poród

• wymioty ciężarnych

• brak pokarmu po porodzie

• obniżenie narządu rodnego

• wspomagająco w porodzie przedwczesnym

Choroby żołądka i jelit

• skurcze przełyku i wpustu

• ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

• nadkwaśny nieżyt żołądka

• choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

• biegunka bakteryjna

• zaparcia

• niedrożność porażenna jelit

• stan po wirusowym zapaleniu wątroby

Zaburzenia czynnościowe

• układu sercowo-naczyniowego (choroba nadciśnieniowa I i II stopnia, skurcz naczyniowy)

• nerwice wegetatywne z zaburzeniami czynnościowymi

• nerwice histeryczne

• napadowe bóle głowy pochodzenia naczyniowego

Urologia

• przerost gruczołu krokowego (początkowa faza)

• nietrzymanie moczu (początkowa faza)

• przewlekłe stany zapalne pęcherza i nerek

• kamica nerkowa

Choroby jamy ustnej

• zapalenie dziąseł

• parodontoza

• ostre i przewlekłe zapalenie gardła 

• bóle poekstrakcyjne zębów 

Choroby układu krążenia:

• choroba wieńcowa

• choroba nadciśnieniowa 

Choroby oczu

Choroby oczu:

• zapalenie spojówek

• zaćma bez powikłań

• jaskra

• zanik nerwy wzrokowego

Medycyna sportowa

• urazy sportowe (naderwanie mięśni i ścięgien, nadwichnięcia stawów, dystorsje)

• trema przedstartowa

Przykładowe zdjęcia z zabiegu

Cennik

Terapia Bowena
zabieg jednorazowy (z voucherem)
150
Terapia Bowena
cykl 3 zabiegów (z voucherem)
400
Terapia Bowena
zabieg jednorazowy (bez voucheru)
160
"Od ponad roku korzystam z zabiegów akupunktury w Alei Zdrowia. Pomogły nie tylko mnie, ale również mojej rodzinie. Serdecznie polecam!"
Anna Krotoska
Aktorka
"Dużo trenuję i jestem tutaj częstym gościem. Akupunktura, masaż chiński, osteopatia lub terapia Bowena bardzo pomagają przy intensywnym wysiłku"
Rafał Rykowski
Sportowiec
Call Now Buttonrejestracja